30,00 лв.

Димитър Талев, том 12: Спсение или гибел

Димитър Талев
Захарий Стоянов
Наличен
Оценка 5.0 от 1 глас
30,00 лв.

Том 12 от Съчинения в петнайсет тома на Димитър Талев. Включва произведенията Сърби срещу сърби, Връщане към действителността, Поражение, Пред прага на светлия ден на Македония.

Публицистиката на Димитър Талев от в. "Македония" е интересно свидетелство на това как т.нар. македонски въпрос все повече се отдалечава от първоначалния си смисъл на национален идеал за обединение и се превръща в чисто спекулативен политически проблем, върху който се изграждат политически комбинации и сделки, но и аргумент на българските правителства за измъкване на някакви /обикновено дребни/ отстъпки от Великите сили. Осъзнава се, че Македония няма да бъде българска - или поне в близко и обозримо бъдеще тя трябва да се обособи като самостоятелен политически субект, който да съхрани, доколкото е възможно, българския елемент у населяващия я народи. А по-нататък евентуално да се обедини с България. Но това са по-скоро илюзиите на емигрантите, които не губят надежда Македония да си остане българска.

Това е голямата болка на Димитър Талев, която го кара да участва активно преди всичко като публицист в българския политически живот преди Втората световна война. Тази болка го тласка и към грешки, за които по-късно ще трябва да плаща висока цена.

Панко Анчев

Информация за "Димитър Талев, том 12: Спсение или гибел"
  • Език Български
  • Брой страници 320
  • Вид корица Твърда
  • Година на издаване 2018
  • Националност автор България
  • Размер см 17 x 24 см.
Димитър Талев
За автора

Димитър Талев е роден в град Прилеп, в областта Македония, тогава все още под османска власт, на 1 септември 1898 година. Расте в семейството на майстор железар и ковач, в чийто дом владее дух на патриархална сърдечност и възрожденски патриотизъм.

Тетралогията – „Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“ и „Гласовете ви чувам“ е първият и уникален по обхват и дълбочина в българската литература романов епос за подготовката, зенита и епилога на Илинденско-преображенското въстание, изобразено като исторически закономерен, неизбежен етап от многостепенния процес на разгръщане на Българското национално възраждане и национално-демократична революция.