30,00 лв.

Димитър Талев, том 7: Самуил, цар български, книга 2

Димитър Талев
Захарий Стоянов
Наличен
Оценка 5.0 от 1 глас
30,00 лв.

Втора книга от трилогията Самуил, цар български и седми том от поредицата Съчинения в 15 тома от Димитър Талев.

Препоръчвам горещо романа „Самуил, цар български" от Димитър Талев да се изучава в училище. Нека идващото поколение млади хора да бъде така обладано от идеята за силна и справедлива държава. Нека да се замислят всички за достойнствата на Самуиловата държава, за нейните най-здрави опори - народ и войска. Да разберат защо едно такова царство пази интересите и живота на своята нация. Да следват своя призван водител с храбри сърца и чисти мисли, също с дарба и умение. Да са горди със Самуил - честен и умен водач, надарен с далновидност и справедлива ръка, с нестихваща енергия и реформаторски замах. Затова неговите войници след дълги изтощителни походи и кръвопролитни битки търсят опора при стария си цар, когато са загубили светлината на очите си.

Нека знаят те, младите хора, че Самуил е един от най-достойните български царе, че е владетелят на Българското царство със столица Охрид. Ние всички обичаме България. Нека доизградим нашата държава. Всеки градивен процес е съпроводен с мъки и терзания, с опасност да се загуби вярната посока или да не се намери веднага истинския отговор, правилното решение. В тези моменти разтварям страниците на „Самуил, цар български" от Димитър Талев. Тук намирам лек и сила, пътят напред се очертава, хоризонтът блести насреща.

Такава е мъдростта на тази книга. Такава е чудотворната ѝ сила - спасителна за българската душа.

Владимир Талев

Информация за "Димитър Талев, том 7: Самуил, цар български, книга 2"
  • Език Български
  • Брой страници 408
  • Вид корица Твърда
  • Година на издаване 2017
  • Националност автор България
  • Размер см 17 x 24 см.
Димитър Талев
За автора

Димитър Талев е роден в град Прилеп, в областта Македония, тогава все още под османска власт, на 1 септември 1898 година. Расте в семейството на майстор железар и ковач, в чийто дом владее дух на патриархална сърдечност и възрожденски патриотизъм.

Тетралогията – „Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“ и „Гласовете ви чувам“ е първият и уникален по обхват и дълбочина в българската литература романов епос за подготовката, зенита и епилога на Илинденско-преображенското въстание, изобразено като исторически закономерен, неизбежен етап от многостепенния процес на разгръщане на Българското национално възраждане и национално-демократична революция.