18,00 лв.

В пукнатините на канона

Георги Господинов
Жанет-45
Наличен
Оценка 5.0 от 1 глас
18,00 лв.

Провинции. Аероплани. Лексикони.

Тази книга ни показва Георги Господинов като литературен историк и изследовател. Това не е първата книга на автора, която излиза от границите на фикцията. Читателите помнят сборниците „Аз живях социализма“ и „Инвентарна книга на социализма“, на които той е съставител. Помнят и изследването за това как киното, радиото и рекламата влизат в стиховете на Вапцаров и поетите на 40-те.
В новата си книга Господинов ни води с присъщия си език и стил, които познаваме, да разказва една друга история, историята на литературни и културни явления от миналия век до днес. „Теглило ме е натам, към изпадащото от ситото на каноничното, към оставащото вън от кадъра, към премълчаваното и недовидяното, към пренебрегнатото и нетрайното“, пише Господинов в предговора на това изследване.

Ще разберем как един български аероплан, този от първата бомбардировка над Одрин през 1912 г., всъщност има ключово значение за европейската литература. Ще се запознаем отблизо с историята на единственото футуристко списание у нас. Ще минем през лабиринта на българския 20 век, ще се спрем в следобеда му, където през картини на наши художници можем да видим как идеологията влиза във всекидневието на хората. Една от главите припомня и разглежда подробно потуления жанр на ученическия лексикон от 70-те и 80-те години на ХХ век. Ще разчетем всички текстове върху последните български банкноти, които всеки от нас носи в джоба си, но рядко сме се взирали в написаното върху тях - писма, стихотворения, документи; ще разсъждаваме защо и как точно тези лица и тази невидима антология са запечатани там.
Една книга, която събира литературна и културна история, социология и разказ, която ни показва как литературната наука може да въздейства лично и увличащо.
Защо социализмът е труден за разказване? И още – за следобеда на една идеология, за някогашните лексикони и виновното дете на късния соц. За невидимата литературна антология, скрита в последните български банкноти. И за една възможна история на тъгата в българската литература.
Книга за онова, което остава вън от кадъра, и за светлината, идваща от пукнатините на монументалното.

Георги Господинов изследва внимателно и с чувствително око провинциите и перифериите на литературната история.

Информация за "В пукнатините на канона"
  • Брой страници 316
  • Вид корица Мека
  • Година на издаване 2021
  • Националност автор България
  • Размер см 14 х 21 см.
Георги Господинов
За автора

Георги Господинов

Виж всички заглавия от автора
quote icon

Там, където има тъмнина, винаги дреме чудо.

Георги Господинов Георгиев е съвременен писател, роден през 1968 г. в град Ямбол. Той е първият български автор, спечелил Международния „Букър“ (The International Booker Prize).

Пише поезия, романи и разкази. Носител е на множество престижни български награди, сред които са „Дъбът на Пенчо“ (2011 г.), „Христо Г. Данов“ (2012 г.), „Български роман на годината“ (2013 г.), „Вазова награда“ (2014 г.) и „Роман на годината“ (2021 г.). 

Сред международните му отличия попадат италианска литературна награда Strega – „Премио Стрега Еуропео“, гръцката Athens Prize for Literature и други. 

През 2023 година английското издание на „Времеубежище“ (Time Shelter), преведено от Анджела Родел, става първата книга от български автор, която да спечели Международния „Букър“