8,00 лв.

За жестокостите на сърби, гърци и румънци срещу българите след 1918 г.

А. П. Никол
8,00 лв.

Майор А. П. Никол (2024) За жестокостите на сърби, гърци и румънци срещу българите след 1918 г. Писмо на майор А. П. Никол до монсеньор Авенол, генерален секретар на лигата на нациите, Женева. Превод от английски: Д-р Николай Иванов Колев, Издателство ГУТА-Н, София.

Уважаеми читателю,

Публикуването на документи за съдбата на българите извън границите на България след 1919 г. беше невъзможно между 1944 и 1990 г.. Под така наречената ненамеса във вътрешните работи на съседите и под натиска на съветското правителство у нас даже историците не смееха да публикуват доказаната информация по тази тема. Сега това е възможно и с настоящия документ допълваме един фрагмент към нашата национална история.

През 1859 г., Г. Раковски документира следното състояние на етническите българи на Балканите:

„Българският народ, макар и да е под турско иго, и да се е преселил много при падането си във Влашко, Богданско, Немско, и най-вече в Бесарабия, Крим, и другаде в Русия, от него обаче в отечеството му е останало значително число, превъзхождащо всички други народи, живеещи в европейска Турция. Днешните му жилища се простират: от сегашната граница на сръбското княжество от Радуевац, където река Тимок се втича в Дунава, по цялото крайбрежие на тази река до устието ?, което се втича в Черно море на мястото наричано Солина, а оттам по цялото черноморско крайбрежие чак до Босфора, по Руманската (тракийската) страна, оттам по крайбрежието на Мраморно море, Дарданелите, и крайбрежието на Бяло море (Средиземно) до град Солун, като включим крайбрежните градове, където обитават смесени българи с преселници римогърци, турци, арменци, евреи и цигани, вътрешните градове и села се обитават преимуществено от чисти българи.“

Информация за "За жестокостите на сърби, гърци и румънци срещу българите след 1918 г."
  • Брой страници 22
  • Вид корица Мека
  • Година на издаване 2023
  • Размер см 15 х 21 см.
За автора

Няма добавена информация