Магазини
Любими
36,00 лв.
Предстоящо

Закон за несъстоятелност на физическите лица

Предстояща наличност
0%
36,00 лв.

SKU: ZAKONZANFL

ISBN: ZAKONZANFL

Възраст от: 30

Възраст до: 60

Автор: Борислав Ганчев, Стефан Кюркчиев

Издателство: Труд и право

Език: Български

Пол: Жена, Мъж

Вид корица: Мека

Година на издаване: 2025

Националност автор: България

Размер см: 14 х 20 см.

Настоящата книга представлява практико-приложен коментар на новоприетия Закон за несъстоятелност на физическите лица, обн. в „Държавен вестник“, бр. 54 от 4 юли 2025 г., който – след поредица от неуспешни опити – най-сетне стана част от действащото българско право. Тя има за цел да подпомогне неговото правилно тълкуване и ефективно прилагане.

Изданието разглежда подробно въпросите, свързани с обхвата, съдържанието и приложното поле на закона, както и с предстоящото въвеждане на Регистъра по несъстоятелност в частта му относно производствата по несъстоятелност на физически лица, чиято реализация се очаква от Министерството на правосъдието в срок до 9 месеца. Обръща се специално внимание на редица спорни или новаторски институти.

Коментарът изследва основната цел на законодателството – да предостави възможност на добросъвестни длъжници да проведат производство по несъстоятелност, което да доведе до погасяване на задълженията им и по този начин да им позволи пълноценно да се реинтегрират в икономическия живот. Подчертава се, че законът не предвижда обща амнистия, нито масово освобождаване от задължения. Напротив – централно място в правната уредба заема фигурата на добросъвестния длъжник, дефиниран чрез ясни и обективни критерии.

Обръща се внимание и на изключенията от приложното поле на закона – от тази процедура ще могат да се ползват единствено физически лица, които не упражняват търговска дейност или професия като предприемачи, занаятчии или свободни професии, когато задълженията произтичат от подобна дейност. В случаите на конкуренция между предпоставките за потребителска и търговска несъстоятелност, ще се прилагат разпоредбите на Търговския закон.

Направен е структурен и функционален анализ на уредбата, като се проследяват аналогии и различия с познатото производство по Търговския закон. Изведени са и ключови различия спрямо него: силно ограничената роля на събранието на кредиторите, отсъствието на отменителни и установителни искове, както и липсата на уредба на оспорване на вземания. Въпреки това, авторите обръщат внимание на възможностите за ползване на тълкувателни разрешения от практиката по Търговския закон, които биха могли да се приложат и при несъстоятелността на физически лица по аналогия.

Коментарът разглежда и финалната фаза на производството – погасяването на задълженията, което се предвижда да настъпва по силата на закона.

* Сроковете за доставка могат да бъдат удължени и по време на кампании, както и в зависимост от наличностите на поръчаните артикули.

Доставка до твой адрес
  • При теб до 3 работни дни
  • Цена за доставка с куриер - 4.90 лв.
  • Безплатна доставка (за поръчка над 49.80 лв.)
Доставка до офис на куриер
  • Цена за доставка до офис - 4.90 лв.
  • По-кратък срок за доставка
Доставка до магазин на Orange Center
  • Доставката до магазин е безплатна

Онлайн магазин orangecenter.bg уверява своите клиенти, че съгласно чл. 55, ал.1 от Закона за защита на потребителите, имат правото да се откажат / или заменят получена от тях стока в срок от 14 (четиринадесет) работни дни от датата на получаване на стоката САМО при условие, че продукта е:

- в оригиналният си вид и качествени характеристики, със запазена оригинална опаковка и етикет, като не се счита за повредена опаковката, цялостта на която е била нарушена по начин, единствено позволяващ отделянето й от стоката.

- без следи от употреба (скъсване, надраскване, счупване или други повреди), както и няма други повреди, причинени от неправилна употреба.

Повече информация за връщане и замяна на стока ще намерите тук.

Остави коментар

Не е необходимо да имате създаден профил, за да оставите коментар


За автора

Борислав Ганчев

Борислав Ганчев

Всички книги на автора

Няма добавена информация