Магазини
Любими

Българска проза

Активни филтри:
Изтрий всички филтри
1538 резултата

Афоризми: Сол и пипер. Златни искри на скръбта

Александър Балабанов

Яна Язова

19,90 лв.

Обратни мисли

Емил Конрад

19,90 лв.

Криптоqueen

Юлияна Дончева

19,90 лв.
19,00 лв.

Момичето от портрета

Гергана Лаптева

24,90 лв.
10,00 лв.
38,00 лв.
19,00 лв.

Нещата от живота

Розалина Чутуркова

19,90 лв.

Божествен аромат

Гергана Лаптева

19,90 лв.
15,00 лв.

Писмо от Тамагочи

Анжелина Бъчварова

18,00 лв.

Анатомия на душата. Разкази

Мария (Миа) Сердарева

12,00 лв.

Жив

Емил Тонев

18,00 лв.

Неосветените дворове

Йордан Радичков

18,00 лв.
17,95 лв.

Безмълвие

Неда Антонова

17,95 лв.

Дунав мост

Георги Мишев

17,95 лв.
35,00 лв.
12,00 лв.

Чувствай ме

Силвия Крумова (Silvi Amica)

12,00 лв.
17,90 лв.
16,00 лв.

Животът от нещата

Красимира Хаджииванова

16,90 лв.
16,90 лв.
18,00 лв.

Чайки далеч от брега

Евгений Кузманов

16,00 лв.
16,00 лв.

Кръстина и райските ябълки

Красимира Кубарелова

15,00 лв.

Хора. Разкази

Катерина Хапсали

15,00 лв.

Великата суета

Борис Априлов

14,90 лв.
1538 резултата

Най-известните книги от жанра българска проза

Сред най-четените и обичани имена днес е Виктория Бешлийска, която в „Глина“ и „Сърце“ съчетава поезията на езика с тънка чувствителност към българските корени, народопсихология и женската душевност. Тя създава светове, в които фолклорното и личното се преплитат неусетно.

Георги Господинов е друг съвременен литературен глас, достигнал международно признание. Романите му като „Времеубежище“ и „Физика на тъгата“ изследват колективната и личната памет, самотата и опита на съвременния човек да намери смисъл в един фрагментиран свят.

Захари Карабашлиев е автор, който обединява емоционалната дълбочина с динамичен сюжет – в романи като „18% сиво“ и „Хавра“ той разгръща истории за любов, изгубване и завръщане, преминаващи през различни епохи и континенти.

С особена сила се открояват и творбите на Здравка Евтимова, която със своите разкази и романи („Зелените очи на вятъра“, „Кръв от къртица“) успява да улови най-нежните и болезнени моменти от човешкото съществуване – с реализъм, състрадание и социална чувствителност.

Важен глас на съвременната историческа и документална проза е Георги Бърдаров, чийто романи „Аз още броя дните“ и „Absolvo te“ съчетават научната точност с човешката емоция и разказват за война, вина, прошка и спасение.

Людмила Филипова вплита историята с мистерията и философията в книги като „Анатомия на илюзиите“, „Печатна грешка“ и „Където се раждат ангелите“. Нейният стил се отличава с интелектуален заряд и способност да преплита реалността с търсенията отвъд нея.

А Цветелина Владимирова е сред съвременните автори, които привличат по-младата публика със смел, динамичен и емоционално наситен стил. Книги като „Червенохалата“ и поредицата „Проклятието на Воронина“ са доказателство, че модерната българска литература може да бъде едновременно дълбока, увлекателна и близка до новото поколение читатели.

Какво представлява българската проза?

Българската проза отразява нашата история, но и задава въпроси за настоящето. Тя е своеобразно огледало на народопсихологията – с всичките ѝ пластове от вяра, скрита болка, упоритост и надежда. Тази литература е жива, защото говори открито – за миналото, което ни определя, и за бъдещето, което още търсим.

Независимо дали разказва за живота в малките градове, за емигрантската съдба, за българските корени, или за вечната борба между личното и общественото, българската проза предлага вселени, в които лесно се разпознаваме.

Защо е толкова важна?

Българската проза е важна, защото е нашият глас – вътрешен, неподправен, непреведен. Тя съхранява паметта ни, изследва ни отвътре и ни свързва с нещо по-дълбоко от ежедневното. В нея живеят емоциите, които не винаги изказваме, и въпросите, които си задаваме, когато останем сами.

--> -->