30,00 лв.

Произход на българите и прародината на славяните

Д-р Ганчо Ценов
Гута-Н
Ограничена наличност
Оценка 5.0 от 1 глас
30,00 лв.

Книгата за пръв път е публикувана през 1930 г. Автора е работил в областта на историята, по-конретно късна античност и ранно средновековие.

Историко-филологическо изследване на историята на трако-илирийци, скити, готи, хуни, келти и др.

"Беше преди 23 години, когато за първи път с сблъсках с източници, от които се виждаше, че българите са се били населили в Тракия и Илирия преди славяните. Тъй като от това следва, че българите трябва да са трако-илирийци и че от това следва, че не е можело да е имало нашествие на източни варварски народи, то аз предприех изследване, за да узная какво е станало със старите трако-илирийци, гети, даки ,скити и др. След дълги години работа стигнах до окончателния резултат, че днешните българи са преки наследници на трако-илирийците, а също така, че нахлуване на източните варварски народи наистина не е имало. За съжаление, не можах сега да публикувам цялата си работа. В този том се представя само взаимоотношението на българите с трако-илирийците, римляните, гърците, келтите, скитите, германците и славяните."
Берлин, май 1930. Д-р Ганчо Ценов

Превода на книгата е дело на д-р Николай Иванов Колев

Информация за "Произход на българите и прародината на славяните"
  • Език Български
  • Брой страници 382
  • Вид корица Мека
  • Година на издаване 2018
  • Националност автор България
  • Размер см 15 x 21 см.
Д-р Ганчо Ценов
За автора

Д-р Ганчо Ценов е български историк и учен, работил в областта на българската история през Късната Античност и Ранното Средновековие, той е основоположник на теорията за произхода на българския народ. Формирането му идва от смесването на главно хуно-българи и гото-гети. Произхода на тези две групи, според него идва от стари трако-илири и келто-скити, които в историческо време са били автохтонни европейски народи от Херодовата Скития. Той смята, че Волжка България и средновековните тюркоезични волжки българи не са съществували. Заради тези свои теории Ценов не е приет в българските академични среди. Кандидатурата му за доцент по история в Софийски университет е отхвърлена. Той се установява в Германия, където остава до края на живота си. Книгите му са били забранени в България между 1944г. и 1990г.