25,00 лв.

Войната не е с лице на жена. Последните свидетели

Светлана Алексиевич
Парадокс
Изчерпано количество
Оценка 5.0 от 1 глас
25,00 лв.
Една невероятна книга, която ще ви плени и няма да можете да я оставите до самия край.
 
Беларуската писателка и журналистка Светлана Алексиевич е носител на Нобелова награда за литература за 2015г.
Отличието ѝ се присъжда за „полифоничните ѝ творби, които са паметник на страданието и куража в наше време“.
Наричат я „археоложка на комунизма“ и „морална памет на сриналата се съветска империя“. 
След огромния успех на „Време секънд хенд“ издателство „Парадокс“ представя първите две произведения
на Светлана Алексиевич, събрани в настоящия том.
 
"Войната не е с лице на жена“ (1983)
На фронтовете на Великата отечествена война в съветската армия, в партизанските отряди и в нелегалната съпротива воюват повече от 1 милион жени. Те са на възраст между 15 и 30 години и са не само милосърдни сестри и лекари, както е било дотогава. Овладяват всички военни специалности – летци, танкисти, автоматчици, снайперисти, картечари… Жените вече не само спасяват – те убиват! В първата книга от цикъла за Великата утопия фронтовачките разказват за онази война, за която мъжете не са ни разказвали.Вместо за подвизи, за движение на фронтовете и за военачалници, жените говорят за съвсем друго… За това колко е страшно да убиеш първия път… или да се върнеш след сражението на бойното поле. Сред телата – всички толкова млади – на мъртви и ранени, разпиляни като картофи. И да жалиш за всички – и за немците, и за своите, руските войници. За жените от фронта войната не свършва с Деня на победата. За тях кошмарът продължава и в мирно време. Крият военните си книжки, ордените си, раните – физически и душевни. Защото трябва отново да се научат да се усмихват, да ходят на високи токчета, да се омъжат. А мъжете лесно забравят своите бойни другари-жени. И с това им отнемат Победата, не я поделят с тях.
 
„Последните свидетели“ (1985)
Руснаци, белоруси, украинци, евреи, татари, латвийци, цигани, казахи, узбеки, арменци, таджики…
Милиони съветски деца загиват по време на Великата отечествено война. Затова и те трябва да говорят!
Не само политиците, военните, историците… А най-безпомощните, но и най-безпристрастните участници..
В своето соло за детски глас Алексиевич събира спомените за войната на онези, които тогава са били 7-12 годишни.
Видяна през детските очи тя е още по-ужасяващо страшна.
„Първите убити… видях убит кон… След това… убита жена… Това ме учуди. Аз си представях, че на война убиват само мъже“ – разказва вече порасналият Гена Юшкевич, журналист по професия. С годините трогателната детска наивност прераства в особена историческа отговорност, в чувство за мисия: „… ние сме последните. На тази черта… До този край… Ние сме последните свидетели.
Нашето време свършва. Ние трябва да говорим… Нашите думи ще бъдат последни…“
Информация за "Войната не е с лице на жена. Последните свидетели"
  • Език Български
  • Брой страници 656
  • Вид корица Мека
  • Година на издаване 2017
  • Националност автор Беларус
  • Размер см 14 x 21 см.
Светлана Алексиевич
За автора

Светлана Алексиевич

Виж всички заглавия от автора
Светлана Алексиевич е родена на 31 май 1948 в украинския град Станислав в семейстово на баща беларусец и майка украинка. Израства в Беларус. След като завърша училище, работи като репортер в няколко местни вестника и за кратко е в първото риболовно списание на Беларус, преди да стане кореспондент на литературното списание „Неман“ в Минск.
 
Алексиевич прави журналистическа кариера като пише повествования по интервюта със свидетелите на най-драматичните събития в СССР като Втората световна война, Съветско-Афганската война, падането на СССР, и аварията в АЕЦ Чернобил. След преследване от режима на Лукашенко, тя напуска Беларус през 2000 година. Получава закрила от международната мрежа International Cities of Refuge Network и през следващото десетилетие живее последователно в Париж, Гьотеборг и Берлин. През 2011 година Алексиевич се връща обратно да живее в Минск.